Gdy konsument żąda NIP na paragonie, trzeba go wydać
Zbieżność danych na paragonie fiskalnym i na fakturze nie uzasadnia wniosku, że sprzedawca może wybrać dokument, który wystawi osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 października 2016 r. (I FSK 431/15).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że sprzedaje głównie na rzecz firm, ale w niewielkim procencie jej klientami są też osoby fizyczne. W tym drugim przypadku sprzedaż jest ewidencjonowana za pomocą drukarek fiskalnych, a następnie potwierdzana fakturą VAT. Klient (konsument) otrzymuje oryginał faktury, a do jej kopii dołączany jest oryginał paragonu fiskalnego.
Spółka wróciła uwagę, że od 1 stycznia 2013 r. wprowadzono możliwość wystawiania w określonych przypadkach tzw. faktur uproszczonych, zawierających znacznie mniej elementów obowiązkowych, niż faktura pełna. Możliwość ich stosowania ograniczono do transakcji poniżej określonej wartości należności ogółem (450 zł lub 100 euro). Wyłączono także możliwość ich wystawiania dla nabywców będących konsumentami. Spółka wyjaśniła, że dotychczas nie korzystała z możliwości wystawiania faktur uproszczonych.
Zauważyła jednak, że od 1 kwietnia 2013 r. w regulacji dotyczącej kas rejestrujących wprowadzono obowiązek umieszczania na paragonie fiskalnym na żądanie nabywcy jego NIP. W jej ocenie przepis jest bardzo lakoniczny i nie wyjaśnia, czy obowiązek umieszczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta